Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Copernicus Festival

Copernicus Festival to wydarzenie, które łączy świat kultury i nauki. Pierwsza edycja wystartowała w 2014 roku pod hasłem: rewolucje, by w kolejnych latach skupić się odpowiednio wokół tematów: geniusz, piękno, emocje, przypadek, język, czas, wyobraźnia i informacja. Wydarzenia organizowane wokół tych zagadnień starają się pokazać piękno i niewyczerpany potencjał nauki przy jednoczesnym podkreślaniu nierozerwalności ze światem kultury i ukazaniu ich wzajemnych relacji. Co roku Copernicus oferuje bogaty i interesujący program poświęcony m.in. neuronaukom, biologii ewolucyjnej, filozofii, fizyce, psychologii, prawu czy literaturze. Siedem festiwalowych dni wypełnionych jest wykładami, dyskusjami, warsztatami, pokazami filmowymi i wystawami.

Wydarzenia skierowane są do różnych grup odbiorców, w tym również tych zaczynających swoją przygodę z nauką – najmłodszych, jak i ich trochę starszych kolegów. Dla nich przygotowano pasma: Nauka Czytania i Lekcje Czytania wprowadzające w zagadnienia kosmologii, fizyki, psychologii przy wykorzystaniu literatury przedmiotu, ale też klasyki znanej nam wszystkim.

Do tej pory gośćmi festiwalowymi byli m.in.: Paul Bloom, Stefan Chwin, António Damásio, Paul Davies, Robert H. Frank, M. Heller, Mark Miodownik, Jan Woleński, Andrzej Zoll. 

Copernicus Festival współtworzony jest przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundację Centrum Kopernika, Fundację Tygodnika Powszechnego i wydawcę „Tygodnika Powszechnego”.

Wydarzenia festiwalowe dostępne są na platformie Spotify oraz kanale YouTube.

Granice Nauki

Cykl spotkań, również dostępny na YouTube, gdzie badacze i popularyzatorzy nauki opowiadają o najnowszych odkryciach, badaniach i tezach żywo obecnych w świecie nauki. Zagadnienia z dziedzin fizyki, kosmologii, biologii i medycyny, a także archeologii, kognitywistyki czy antropologii są punktem wyjścia do prezentowanych wykładów. Z ich pomocą użytkownicy mogą poznawać obowiązujące teorie i zgłębiać stale poszerzający się stan wiedzy. Czy rośliny się uczą? Jak zbudować klatkę białkową? Czym jest ciemna energia? Jak zostać cyborgiem? Na te i wiele, wiele innych pytań odpowiedzi udzieli portal Granice Nauki.

Wielkie Pytania

Wielkie Pytania w Krakowie są serwisem popularnonaukowym, który stawia sobie za cel próbę odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu filozofii i nauki. 85 godzin filmów i 35 godzin podcastów tworzy bazę wiedzy opartą na najbardziej podstawowych, ale też nieoczywistych zagadnieniach, których zrozumienie pozwala przybliżyć prawa przyrody, naturę czasu i przestrzeni,  działanie umysłu i strukturę języka.