
Doktor, fizyk matematyczny, zgłębia struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.
Autor i współautor kilkunastu artykułów naukowych, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, finalista konkursu „Popularyzator Nauki 2022” organizowanego przez serwis „Nauka w Polsce”, tłumacz literatury popularnonaukowej.
Kontakt: tomasz.miller@uj.edu.pl
ORCID: 0000-0002-9460-1063
Fizyka matematyczna:
- badania teoretyczne na styku relatywistycznej przyczynowości i informacji kwantowej
- geometria stanów kwantowych
- algebraiczne podejście do geometrii czasoprzestrzeni
Artykuły
- Miller, T. (2024). On the diagonal product of special unitary matrices. Linear Algebra and its Applications, 691, 216–232. https://doi.org/10.1016/j.laa.2024.03.025
- Pysiak, L., Sasin, W., Heller, M. & Miller, T. (2023). Einstein algebras in a categorical context. Reports on Mathematical Physics, 92(1), 59–74. https://doi.org/10.1016/s0034-4877(23)00055-1
- Drewnik, M., Miller, T. & Pasternak-Winiarski, Z. (2021). Reproducing kernel Hilbert spaces associated with a unitary representation of a groupoid. Complex Analysis and Operator Theory, 15(5):91. https://doi.org/10.1007/s11785-021-01137-z
- Miller, T., Eckstein, M., Horodecki, P. & Horodecki, R. (2021). Generally covariant N-particle dynamics. Journal of Geometry and Physics, 160, 103990. https://doi.org/10.1016/j.geomphys.2020.103990
- Eckstein, M., Horodecki, P., Miller, T. & Horodecki, R. (2020). Operational causality in spacetime, Physical Review A, 101, 042128. https://doi.org/10.1103/PhysRevA.101.042128
- Asselmeyer-Maluga, T., Król, J. & Miller, T. (2020). Does our Universe prefer exotic smoothness? Symmetry, 12(1):98, https://doi.org/10.3390/sym12010098
- Pysiak, L., Sasin, W., Heller, M. & Miller, T. (2020). Functorial differential spaces and the infinitesimal structure of space-time, Reports on Mathematical Physics. 85(3), 443-454. https://doi.org/10.1016/S0034-4877(20)30046-X
Preprint
- Bistroń, R., Eckstein, M., Friedland, S., Miller, T. & Życzkowski, K. (2023). A new class of distances on complex projective spaces, Linear Algebra and its Applications (in press), preprint: arXiv:2312.02583 [math-ph]
- Miller, T. (2021). Causal evolution of probability measures and the continuity equation, Advances in Theoretical and Mathematical Physics (in press), preprint arXiv:2104.02552 [math-ph]