Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filmy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

YouTube Centrum Kopernika

Kanał YouTube Centrum Kopernika gromadzi wykłady z dziedziny nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych (fizyka, kosmologia, filozofia, historia nauki, matematyka i kognitywistyka). Stanowi bogatą bazę za pomocą której popularyzuje wiedzę i zachęca do podjęcia dialogu między różnymi dyscyplinami. Nie bez powodu w nazwie Centrum Kopernika znalazł się przymiotnik: interdyscyplinarny. Różnorodność i wielość perspektyw jest jego wizytówką. Treści, które oferuje, zostały podzielone tak, by sprzyjały przejrzystości i ułatwiały wybór tematów, przed którymi staje użytkownik.

Filmy

Do dyspozycji odbiorców są serie:

  • Czytamy naturę: pomysłodawcą jest Łukasz Lamża, członek Centrum Kopernika. W swoim programie relacjonuje i analizuje najnowsze doniesienia najpoczytniejszych tytułów prasy naukowej (np. „Nature”, „Science”).  Każdego tygodnia prezentuje trzy artykuły,  z którymi rozprawia się w iście mistrzowski sposób. Co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata?
    Oglądnij serię „Czytamy naturę” na YouTube
  • Granice nauki: gośćmi kanału są badacze i popularyzatorzy nauki, którzy opowiadają o swoich badaniach i aktualnych dyskusjach w różnych dziedzinach nauki – fizyce i kosmologii, biologii i medycynie, psychologii i kognitywistce czy antropologii i archeologii. Przyczynkiem do rozmowy są najnowsze publikacje naukowe. Eksperci tłumaczą eksperymenty naukowe, ich wyniki i interpretacje. Wyjaśniają obowiązujące teorie i omawiają nowe hipotezy. Co najważniejsze – pokazują jak zmieniała się nasza wiedza w danej dziedzinie i co za tym idzie – rozumienie różnych zjawisk.
    Oglądnij serię „Granice nauki” na YouTube
  • Mini seria o systemach liczbowych: do niezwykłego świata liczb i zagadnień związanych z ich fenomenem zaprasza Tomasz Miller. Prowadzący objaśnia kwestie pozornie „oczywiste” rzeczywistości matematycznej, ale przy bliższym zgłębieniu otwierające mnóstwo zagadek. I tak liczby porządkowe, naturalne i potęgowanie znane nam już od podstawówki zyskują nowe, fascynujące życie, a liczby nadrzeczywiste potwierdzenie, że godne są nosić to miano.
    Oglądnij „Mini serię o systemach liczbowych” na YouTube
  • Nasi przodkowie: Łukasz Kwiatek, filozof i kognitywista opowiada o ewolucji, umysłach i zachowaniach zwierząt. Nie pomija zagadnień związanych z moralnością i komunikacją. W swoich wykładach zastanawia się przede wszystkim, jak wiele małpy znajduje się w człowieku i jak wiele człowieka jest w małpie.
    Oglądnij serię „Nasi przodkowie” na YouTube
  • Mózg w nauce: tak jak całe nasze życie umysłowe, uczenie się możliwe jest dzięki mózgowi. Uczenie się to coś, co robimy na co dzień, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. I tak całe życie. W niniejszym cyklu Mateusz Hohol przygląda się procesom poznawczym, zaangażowanym w uczenie się: uwadze, ciekawości, popełnianiu błędów oraz konsolidacji wiedzy. Formułuje także oparte na aktualnym stanie wiedzy psychologiczno-neuronaukowej wskazówki jak się uczyć i uczyć innych.
    Oglądnij serię „Mózg w nauce” na YouTube

Wymienione serie nie wyczerpują całego zasobu oferowanych wykładów. Pozostałe cykle: A dlaczego? O wyjaśnianiu w nauce i poza nią, No to pięknie! Rozmowy o pięknie z perspektywy naukowej czy Mikro-gabinet, gdzie głównym bohaterem jest nie kto inny, jak bakteria, otwierają przestrzeń do poznawania nauki, cieszenia się nią i twórczego wykorzystania.

Kanał oferuje również serię wykładów w języku angielskim.

 

Punktem wyjścia działania Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego jest ciekawość. W badaniu nauki, podglądaniu jej najnowszych osiągnięć, śledzeniu odkryć, zarówno tych przełomowych, odbijających się szerokim echem, jak i tych mniejszej wagi, ale niezbędnych do rozwoju znaczących idei. Ciekawość, która rozbudza i jest siłą napędową do stawiania nieoczywistych pytań, rozwiązywania zagadek (często niemal detektywistycznych) i dzięki której odkrywanie nauki nie może się znudzić.
Zobacz film promocyjny Copernicus Center.

---
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w 2008 roku z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 roku współorganizuje Copernicus Festival.