Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podcasty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podcasty

Podcasty na kanale “Copernicus” (m.in. Spotify, Apple Podcasts, Anchor) to zbiór różnych wykładów i rozmów uporządkowanych w tematyczne cykle. Część z nich znajdziecie na naszych innych kanałach (YouTube, Copernicus Festival) w zapisach wideo, ale dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez słuchawek - to wymarzone miejsce do zdobywania wiedzy. Ta forma zapoznawania się z nauką zyskała sympatię już ponad 187 tys. odtwarzających nasz kanał “Copernicus”.

Najpopularniejsze odcinki

Samooszukiwanie się. Dlaczego okłamujemy samych siebie? Piotr Urbańczyk
♪ Posłuchaj podcastu na Spotify
Zanim oszukiwanie samego siebie zdobyło zainteresowanie jakiegokolwiek przedstawiciela nauk empirycznych, cieszyło się zainteresowaniem filozofów. Jakie modele wyróżniali i czy mają one zastosowanie w dzisiejszych neuronaukach? 

Nie tylko kot, czyli to i owo o Erwinie Schrödingerze. Tomasz Miller
♪ Posłuchaj podcastu na Spotify
Erwin Schrödinger, najbardziej znany z myślowego eksperymentu "kota Schrödingera", jest jednym z twórców mechaniki kwantowej. Jak ten eksperyment łączy się z fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi praw fizyki, życia i śmierci oraz kwantów?

Mechanika kwantowa: historia pewnej nierówności. Michał Eckstein
♪ Posłuchaj podcastu na Spotify
Szczególne kontrowersje w mechanice kwantowej wzbudzało istnienie tzw. stanów splątanych, w których to jedna cząstka zdaje się natychmiast wiedzieć co czyni jej partner, choćby był on na drugim krańcu Wszechświata. Dlaczego nie da się ich pogodzić z prawami mechaniki klasycznej? Co ma z tym wspólnego nasza wolna wola? 

Chemia we Wszechświecie. Z czego składa się kosmos? Szymon Sikora
♪ Posłuchaj podcastu na Spotify
Czy Wszechświat składa się z takich samych składników chemicznych jak nasze bezpośrednie otoczenie, nasza planeta Ziemia? Jak na to pytanie odpowiadamy dzisiaj?

Czy IQ się liczy? Edward Nęcka
♪ Posłuchaj podcastu na Spotify
Czym jest inteligencja? Czy można ją poprawić i ćwiczyć? Czy testy na inteligencje są wiarygodne i co w rzeczywistości mierzą? Co oznacza wysokie IQ?

Serie

Wśród naszych podcastów znajdziesz serie, takie jak:
Otwarta Nauka w Centrum Kopernika o esencji otwartej nauki i dostępu do niej, Nauka na Żywo, czyli cykl rozmów o biologii, ewolucji i współczesnych trendach w naukach empirycznych, a także szereg dyskusji i spotkań w ramach Copernicus Festival, gdzie można posłuchać m.in. Normana Daviesa, Tomasza Stawiszyńskiego, Ewę Lipską, Wojciecha Jagielskiego, Agnieszkę Taborską czy Jana Peszka.
To tylko przykłady tematów, więcej interesujących podcastów znajdziecie na stronach Spotify i Apple Play (nagrania w przedziale czasowym: od 15 min. do 1 godz. 10 min.)